* W "LEŚNYM" DOMU KULTURY

Zespół teatralny pod nazwa "Socjodrama" istnieje przy Międzyzakładowym Domu Kultury w Rzeczenicy od lat dwóch a jego założycielem jest kierownik MzDK Władysław Pitak.
>>> więcej

* MARZENIE PRZED OGÓRKAMI
Było to tak. Wyszedł facet. Niepozorny, ale za to w smokingu. Rozebrał się do koszuli i spytał swojego kumpla, czy jedzie na urlop. Kumpel coś zamamrotał i wtedy zaczęło się nam wydawać, że ten kumpel wcale nie jest kumplem.
>>> więcej

* JAK W DOMU
No i ten trzeci - Władysław Pitak. Ulegając jędrności teksty Stanisława Broszkiewicza, kolorytowi szkockich zupaków dał w TAŃCU KOGUTÓW próbkę odwagi, manifestującej się zaludnianiem sceny statystami wybranymi spośród publiczności.
>>> więcej

* V OSATJA W ZGORZELCU - Moralitety, przypowieści, poszukiwania własnej drogi
Posobno nauka na własnych błędach bywa najefektowniejsza. Osobiście jednak żałuję, że każdy nowy rocznik wchodzących do rodziny teatru jednego aktora przechodzi z reguły przez te same przykre doświadczenia.
>>> więcej

* O NICH SIĘ MÓWI: "JAK ZROBIĆ KARIERĘ"
KOSZALIN. Za monodram pod tym tytułem "według Parkinsona i innych" WŁADYSŁAW PITAK z Domu Kultury Budowlanych otrzymał główną nagrodę na VI Ogólnopolskim Spotkaniu Amatorskich Teatrów Jednego Aktora.

* JEŻELI NIE WIESZ DOKĄD IDZIESZ, PRAWDOPODOBNIE ZAJDZIESZ GDZIE INDZIEJ
Ta złota myśl przypomniana w Zgorzelcu przez Władysława Pitaka ("Jak zrobić karierę" wg Parkinsona) pasuje jak ulał do co najmniej połowy propozycji pośród dwudziestu dwóch przedstawionych podczas VI Ogólnopolskiego Spotkania Amatorskich Teatrów Jednego Aktora (30 września - 4 października 1976)
>>> więcej

* OSATJA, CZYLI RODZINA JEDNEGO AKTORA
Przyciągnęły mnie tu wspomnienia sprzed kilku lat. Wpadłam wówczas do Zgorzelca przypadkowo, przejazdem, na parę godzin. W pamięci utkwił mi skwer w pobliżu domu kultury: na ogromnym polu szachowym starsi mężczyźni przenosili wielgachne figury.
>>> więcej

* "NIE ZDRADZAM MONODRAMU"
Władysław Pitak znany jest w koszalińskich kręgach kulturalnych bardziej jako kierownik Domu Kultury Budowlanych, niż jako aktor, reżyser, społecznik. Takie "ustawienie" wynika po pierwsze z wielorakości inicjatyw, podejmowanych przez placówkę budowlanych, a po drugie, z ciągłego jeszcze niedoceniania (przynajmniej wśród masowego widza) wartości i widowiskowości scen jednego aktora.
>>> więcej

* BIESIADA U JANA
Chodzi o Jana z Czarnolasu. Na afiszu czytamy: "Za pozwoleniem zwierzchności kompania artystów Kameralnego Teatru Muzycznego będzie miała honor zaprosić na spectaculum komedyi mówionej i śpiewanej wg Jana Kochanowskiego pt. Biesiada u Jana".
>>> więcej

* WRÓŻENIE NA PRZYSZŁOŚĆ
W teatrze "Dialog" Norwid zajmował zawsze miejsce wyjątkowe. Henryka Rodkiewicz Zaszczepiała wszystkim dialogowcom kult tego poety i przez 20 lat istnienia zespołu wszyscy w zasadzie przeszli przez edukację norwidowską.
>>> więcej