POROZUMIEWANIE SIĘ Z LUDŹMI
scenariusz lekcji
Gimnazjum w
Góralicach
Beata Izabela Gębala
Treści:
Definicja komunikowania się.
Zjawiska, funkcje związane z komunikowaniem.
Sposoby porozumiewania się.
Bariery komunikacyjne.
Cele:
Kształtowanie umiejętności komunikowania się.
Zapoznanie z barierami komunikacyjnymi.
Uświadomienie roli właściwego komunikowania
się i własnej odpowiedzialności za budowanie więzi
interpersonalnych.
Metody i techniki pracy z grupą: "Burza
mózgów", rozmowa kierowana, miniwykład, psychodrama.
Środki dydaktyczne: Arkusze szarego
papieru, pisaki, kartki z wypisanymi barierami komunikacyjnymi.
Przebieg lekcji
Komunikację, czyli porozumiewanie się,
możemy zdefiniować, jako proces wymiany poglądów, opinii, myśli.
Nauczyciel mówi: Porozumiewanie się z
ludźmi może być łatwe lub trudne. W rozmowie z obcokrajowcem będzie
trudne, jeśli nie znamy danego języka. Ale czy nie zdarzyła Wam się
sytuacja, gdy nie mogliście porozumieć się z kimś znajomym? Czasami
prosicie o coś rodziców i też macie wrażenie, że nie możecie się
nawzajem zrozumieć. Takich sytuacji jest wiele w życiu każdego z
nas.
Nauczyciel zadaje pytanie. Pomyślcie
przez chwilę i odpowiedzcie: jakie to są sytuacje, gdy porozumienie
między ludźmi jest utrudnione lub niemożliwe? Aby uniknąć
trudności w porozumiewaniu się, warto nabyć pewnych
umiejętności. Proponuję ćwiczenia, które ułatwią Wam komunikację
z innymi ludźmi.
ĆWICZENIE
1
Nauczyciel zawiesza na tablicy arkusz papieru,
na którym wypisane są warunki, dzięki którym porozumiewanie jest
możliwe. Uczniowie stawiają kreskę przy tym warunku, który uważają za
najważniejszy. Następnie zliczamy, które z nich otrzymały najwięcej
punktów.
Wykaz warunków:
język prosty i zrozumiały
gotowość porozumienia u obu stron
zaufanie
otwartość
szczerość
zgodność słów z językiem ciała i gestów
zainteresowanie rozmową
takt w rozmowie
i inne
werbalnie - za pomocą słów, przekazywanych w
ten sposób informacji,
niewerbalnie - za pomocą gestów, postawy
ciała, mimiki, tonu głosu, wyrazu twarzy, oczu, grymasu ust.
ĆWICZENIE 2
Czterech uczniów wchodzi po kolei do klasy i każdy z nich
mówi inaczej dzień dobry w zależności od
tekstu, jaki otrzymał.
wygrałeś dużą sumę pieniędzy.
(obojętnie).
potrzebował.
Przekaz słowny stanowi tylko 35% przekazywanych
w ten sposób informacji, reszta (ok. 65%) należy do komunikacji
niewerbalnej. Nieporozumienia pojawiają się, gdy występuje brak
zgodności między przekazem werbalnym, a niewerbalnym. Im ta
niezgodność jest większa, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia
konfliktu lub zerwania komunikacji.
ĆWICZENIE 3
Spróbujcie
wykonać następujące zadanie z koleżanką / kolegą - powiedzcie bez
słów:
nie lubię cię
bądź moim przyjacielem
chętnie cię posłucham
podziwiam cię
podziwiam cię
Zaobserwuj jaki bogaty jest język ciała.
ĆWICZENIE 4
Uczniowie w grupach przygotowują scenki
przedstawiające konflikty między: nauczyciel - uczeń nauczyciel
- rodzic rodzic - dziecko koledzy - koleżanki
Po odegraniu każdej ze scenek uczniowie
wymieniają, jakie bariery utrudniały komunikowanie się. Najlepiej
rozdać uczniom kartki z wypisanymi barierami komunikacyjnymi.
Podsumowanie:
Każdy z Was po dzisiejszej lekcji przyzna mi
rację, że porozumiewanie ma ogromny wpływ na stosunki międzyludzkie.
Brak umiejętności porozumiewania się może prowadzić do poczucia
niższej wartości, może wyzwolić też agresję. Otwarta komunikacja
wzmacnia natomiast stosunki międzyludzkie, sprzyja nawiązywaniu
przyjaźni, podejmowaniu współpracy, buduje zaufanie i poczucie
bezpieczeństwa.
Bibliografia
Grabowscy M. i W., Zanim wybierzesz., Wydawnictwo Szkolne PWN
Warszawa, 1998 r.
Jachimska M., Grupa bawi się i pracuje.,
Wydawnictwo Unus, 1997 r.
Wright N., Sztuka porozumiewania się.,
Warszawa, 1996 r.
|