OBNIŻONY POZIOM TESTOSTERONU MOŻE TOWARZYSZYĆ DEPRESJI U MĘŻCZYZN


Badania wykazują, że duży odsetek pacjentów cierpiących na depresję - około 43 proc. - ma zbyt niski poziom testosteronu. Okazuje się przy tym, że u mężczyzn, którym nie pomagają leki antydepresyjne objawy depresji może łagodzić męski hormon płciowy testosteron - donoszą badacze z USA na łamach pisma "American Journal of Psychiatry".

Naukowcy z z McLean Hospital w Belmont w Massachusetts prowadzili badania w grupie 54 mężczyzn z depresją, u których nie skutkowały leki antydepresyjne. Badani mieli od 30 do 65 lat.

U 19 pacjentów z tej grupy badacze zastosowali razem z lekami antydepresyjnymi terapię hormonalną opartą na testosteronie. Grupę kontrolną stanowiło pięciu mężczyzn, którym podawano leki antydepresyjne i związek nieaktywny.

Okazało się, że po ośmiu tygodniach terapii mężczyźni, którym podawano testosteron, odnotowali wyraźną poprawę stanu zdrowia. Poprawa dotyczyła ogólnego nastroju i jakości snu. Złagodzeniu uległy stany lękowe i poczucie winy, a libido i apetyt wzrosły.

Jak podkreślają autorzy badań, efekty uboczne terapii hormonalnej były niewielkie. Jeden z mężczyzn zrezygnował z terapii, gdyż miał trudności z oddawaniem moczu.

Naukowcy zaznaczają, że wyniki ich badań są wstępne, gdyby jednak udało się je potwierdzić, mogłyby pomóc w zmodyfikowaniu terapii antydepresyjnej u tych mężczyzn, którzy nie reagują dobrze na standardową terapię lekami.


Za: "American Journal of Psychiatry"

Zamieszczone przez dnia 10-03-2003 o godz. 20:01:53
Podesłane przez
autyzm_pl