DEPRESJA


Każdego roku tysiące osób odwiedza lekarzy narzekając na depresję. Wiele z nich trafia do szpitala. Współczesne badania dowodzą, że można zwalczyć objawy depresji stosując preparaty witaminowo-mineralne oraz leki przeciwdepresyjne najnowszej generacji.

Objawy
Długotrwały smutek lub uczucie pustki. Brak przyjemności czerpanej z codziennych zajęć, a także z seksu. Zaburzenia snu, spadek energii, zmęczenie. Słabe lub nadmierne łaknienie. Poczucie winy i beznajdziewności, utrata wartości. Trudności w koncentracji, skłonność do irytacji, płaczliwość. Przewlekłe bóle. Myśli o śmierci lub samobójstwie.

Co to jest?

Depresja to znacznie więcej niż smutny nastrój – to niszcząca choroba, która wpływa na życie psychiczne, fizyczne i umysłowe. Wpływa ona na samoocenę oraz postrzeganie osoby cierpiącej przez innych, a czynności życia codziennego stają się coraz trudniejsze.
Można rozróżnić wiele postaci depresji, zaczynając od długotrwawej melancholii lekkiego stopnia ( dystymia ), poprzez zmiany nastroju od euforii do rozpaczy ( depresja dwubiegowa lub maniakalno-depresyjna ), aż do najpoważniejszego zaburzenia – stałego przygnębienia, które prowadzi do całkowitej niezdolności do funkcjonowania i myśli o samobójstwie ( psychoza depresyjna ).

Przyczyny zaburzeń

Nie można mówić o jednej przyczynie depresji, chociaż naukowcy uważają, że powodem tej choroby jest brak równowagi stężenia mózgowych neuroprzekaźników chemicznych, czyli substancji, które przesyłają synał z jednej komórki nerwowej do następnej.
Mechanizmem wywołującym depresję może być zdarzenie życiowe: śmierć ukochanej osoby, rozwód, zagrażąjąca życiu choroba, utrata pracy lub jakakolwiek inna poważna trudność życiowa. Alergie pokarmowe, braski składników pokarmowych, reakcje na leki ( np. beta-adrenolityki ), stres, nadużywanie alkoholu oraz palenie papierosów mogą sprzyjać pojawianiu się depresji. Nie bez wpływu pozostają również nieodpowiednie sposoby radzenia sobie z gniewem, złością, poczuciem winy. Dla wielu tysięcy ludzi czynnikiem wpływającym na pogłebienie nastroju depresyjnego jest niedostatek światła słonecznego pod koniec roku. Niedostatek światła powoduje smutek poczucie zmęczenia i wykluczenie z życia społecznego osób cierpiących, do czasu zwiększenia dopływu światła ( wydłużenia doby ).

Jakie preparaty mogą pomóc?

Witaminy i minerały wspomagają leczenie lekami przeciwdepresyjnynmi. Preparatów ziołowych oraz 5-HTP nie należy stosować łącznie oraz bez zgody lekarza. Małe stężenie witamin z grupy B oraz witaminy C może mieć związek z depresją. Biorą one udział w wytwarzaniu neuroprzekaźników w mózgu i mogą zwiększać skuteczność leków przeciwdepresyjnych. Wapń i magnez koją nerwy i mogą pomóc w sytuacji, kiedy depresja powoduje bezsenność. Herbatki oraz wyciągi z melisy lub rozmarynu też obniżają napięcie, a wyciąg z owsa zwalcza wyczerpanie nerwowe.
Dziurawiec zwyczajny można stosować zamiast syntetycznych leków przeciwdepresyjnych, które często mają skutki uboczne. Dla pacjentów powyżej 50. roku życia miłorząb japoński jest często znacznie skuteczniejszy w zwalczaniu depresji od leków konwecjonalnych. 5-HTP to pochodna aminokwasu tryptofanu, która zwiększa stężenie serotoniny w mózgu i poprawia nastrój. Jeśli doświadcza się silnego silnego lęku, można za zgodą lekarza stosować preparaty z pieprzu metystynowego. Można je łączyć z preparatami dziurawca, miłorzębu metystynowego.Można je łączyć z preparatami dziurawca, miłąrzebu lub 5-HTP.

ZALECANE DAWKOWANIE

Witaminy z grupy B
Dawkowanie: tabletka dziennie, rano podczas posiłku.
Porada: należy stosować preparat zawierający po 50 mg witaminy B 12 i biotyny oraz 400 ug kwasu foliowego i po 50 mg innych witamin z grupy B.

Witamina C
Dawkowanie: 500 mg 2 razy dziennie.
Porada: zmniejsz dawkę, jeśli wystąpi biegunka.

Wapń/magnez
Dawkowanie: 500 mg wapnia i 250 mg magnezu dziennie.
Porada: żeby ułatwić zasypianie, można przyjąć dodatkową dawkę pzed snem.

Dziurawiec zwyczajny
Dawkowanie: 3 razy dziennie 300 mg wyciągu
Uwaga: standardowo zawiera 0,3% hipercyny.

5-HTP
Dawkowanie:100 mg 3 razy dziennie.
Uwaga: nie należy przedłużać kuracji powyżej 3 miesięcy bez konsultacji z lekarzem.

Miłorząb japoński
Dawkowanie: 40 mg wyciągu 3 razy dziennie.
Uwaga:standaryzowany roztwór zawiera co najmniej 24% ginkgoflawonoidów.

Pieprz metystynowy
Dawkowanie: 250 mg wyciągu 2 lub 3 razy dziennie.
Uwaga: standardowo powinien zawierać co najmniej 30% kawalaktonów.

Co jeszcze można zrobić?


Ćwiczyć regularnie.Ćwiczenia fizyczne to jeden z znajlepszych naturalnych środków przeciwdepresyjnych.
Unikać palenia papierosów, pić mniej kawy i alkoholu.
Skorzystać z pomocy psychoterapeuty.Wiele stosowanych obecnie technik terapeutycznych może przerwać zachowania depresyjne.

NOWOŚCI
Ponad 30% osób stosujących leki antydepresyjne nie reaguje na nie. Najnowsze badania sugerują , że pomóc tu może stosowanie kwasu foliowego. Po 8 tygodniach stosowania prozacu tylko u 65% osób z małym stężeniem kwasu foliowego zauawożono poprawę. Natomiast wśród osób o właściwym stężeniu kwasu foliowego na leczenie prozacem zareagowało pozytywnie 80%.
W Niemczech badano skuteczność wyciągu dziurawca w leczeniu depresji. Okazało się, że wywołuje on pozytywne rezultaty u 50-80% pacjentów, co jest porównywalne ze skutecznością preparatów konwencjonalnych.

ROZMAITOŚCI
W łagodzeniu depresji może pomóc jedzenie mięsa indyka, łososia oraz produktów mlecznych, ponieważ zawierają one aminokwas tryptofan. Małe stężenie tryptofanu obniża produkcję serotoniny- przekaźnika mózgowego odpowiedzialnego za regulację nastroju. Szególnie podatne na zaburzenia związane z niskim poziomem tryptofanu są kobiety.

Kobiety podatne na depresję mogą mieć też osteoropozę, ponieważ brak równowagi mózgowych substancji chemicznych może powodować zmniejszenie gęstości kości. Ryzyko ostereoporozy można obniżyć podając dziennie 10 ug witaminy D wraz z dodatkowymi dawkami wapnia i magnezu.

PAMIĘTAJ: Zanim zaczniesz stosować któryś z wymienionych preparatów, skonsultuj się z lekarzem.


Pobrano ze strony: http://www.zdrowie.com.pl/article.php?sid=212